تبلیغات
اخبار منچستر سیتی - شیخ منصور آل نهیان رئیس باشگاه منچسترسیتى كیست؟
از سال 2008 باشگاه منچسترسیتى به شیخ منصور آل نهیان تعلق دارد و وى در این تابستان در حدود دویست میلیون یورو براى تقویت كادر تیم خود هزینه نموده است. پول براى این سرگرمى منصور آل نهیان نقشى بازى نمى كند، با این وجود وى هنوز به هدفش در فوتبال نرسیده است.


منچسترسیتى براى سال هاى زیادى تحت سایه منچستریونایتد رقیب همشهرى خود در فوتبال قرار گرفته بود و در این موضوع حتى زمانى كه در سال 2007 تاكسین شیناواتراى تایلندى كه یك سال قبل از آن به علت كودتا پست خود به عنوان نخست وزیر تایلند را از دست داده بود، سهام باشگاه را خریدارى نمود، تغییرى ایجاد نشد.

در سپتامبر 2008 وى باشگاه منچسترسیتى را به Abu Dhabi United Group (ADUG) واگذار نمود،‌ شركتى كه به منصور بن زاید آل نهیان و برادرش محمود تعلق دارد و یكى از عوامل اصلى و مهم مدرنیزه نمودن ابوظبى محسوب مى گردد. بلافاصله بعد از این اتفاق مالكین جدید و عرب منچسترسیتى مبلغ 440 میلیون یورو در  این باشگاه سرمایه گذارى نمودند و تا اواسط سال 2012 این مبلغ را تا سقف بیش از دو برابر (900 میلیون یورو) افزایش دادند. در فصل 2011/12 این باشگاه سرانجام توانست بعد از سال 1968 براى اولین فاتح رقابت هاى لیگ برتر جزیره شود، با این وجود تراز مالى این باشگاه هر ساله بسیار منفى بوده و در این موضوع تغییرى به وجود نیامده است. در واقع فوتبال بزرگترین سرگرمى شیخ منصور محسوب مى گردد و وى هیچ عبایى از انجام هزینه هاى فراوان در این سرگرمى مفرح خود ندارد و مهمترین هدف او در این مسئله فتح لیگ قهرمانان اروپا مى باشد.

البته مالك متمول باشگاه منچسترسیتى همواره به آنچه كه مى خواهد دست پیدا نمى كند، براى نمونه در سال 2009 وى براى جذب كاكا سوپراستار برزیلى باشگاه میلان حاضر به پرداخت 125 میلیون یورو بود،‌ اما در این انتقال وى ناكام ماند. چنین موضوعى نمى بایست در خصوص كوین دى بروین اتفاق مى افتاد و به همین دلیل شیخ منصور تنها با پرداخت مبلغ 75 میلیون یورو توانست این ستاره بلژیكى را از وولفسبورگ به خدمت گیرد.

منصور مالك باشگاه منچسترسیتى در سال 1970 به عنوان یازدهمین پسر از نوزده پسر زاید بن سلطان آل نهیان بنیانگذار امارات متحده عربى به دنیا آمده و علاوه بر منچسترسیتى، باشگاه هاى فوتبال الجزیره و نیویورك سیتى نیز به وى تعلق دارند، باشگاهى كه در سال 2013 تاسیس شده و در حال حاضر ستارگان پا به سن گذاشته اى نظیر فرانك لمپارد، آندره پیرلو و داوید ویا آخرین دوران فوتبال خود در آن تجربه مى نمایند.

البته شیخ منصور كه چندان علاقه اى به حضور در انظار عمومى ندارد،  مبلغى بسیار بیش از آنچه براى سرگرمى خود هزینه مى نماید به عنوان سیاستمدار و صاحب شركت هاى مختلف كسب مى نماید. وى در سال 1989 دوران دبیرستان خود را در سانتا بارباراى كالیفرنیا به پایان رسانده و بعد از آن در دانشگاه ابوظبى در رشته روابط بین الملل مشغول به تحصیل شده است. در سال 1997 وى به عنوان رئیس دفتر پدر خود، بالاترین مقام كشور امارات برگزیده شد و از سال 2009 وى پستى مشابه را نیز نزد خلیفه، برادر ناتنى خود عهده دار شده است. البته وى همزمان نماینده مخصوص نخست وزیر امارات نیز محسوب مى گردد.

شیخ منصور همچنین رئیس شركت  International Petroleum Invetstment Company یا IPIC از ابوظبی و همچنین بزرگترین سهام دار شركت انرژى ÖMV اتریش محسوب مى گردد، وى همچنین از برخى سهام شركت Daimler آلمان و همچنین برخى سهام مجموعه هاى Sky News Arabia و Virgin Galagtic نیز برخوردار است. همسر دوم شیخ منصور یكى از دختران امیر دوبى مى باشد و به همین خاطر در سال 2009 وى نقشى مهم در اعطاى وامى بزرگ از سوى ابوظبى به دوبى جهت نجات این امیر نشین از بحران اقتصادى بر عهده داشته و از آن زمان همواره گمانه زنى هاى فراوانى در زمینه آنچه كه در دوبى به شیخ منصور آل نهیان تعلق دارد، به چشم خورده است.


دنبالک ها: منبع،

تاریخ : پنجشنبه 12 شهریور 1394 | 02:33 ب.ظ | نویسنده : ناصر | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
?